Dostałaś/eś się na studia w USA i zastanawiasz się, co dalej?

Dołącz do webinarium “Pre-Departure Orientation,” podczas którego krok po kroku przeprowadzimy Cię przez kolejne etapy przygotowań do wyjazdu: od otrzymania dokumentu I-20 po pierwsze dni na kampusie. Spotkanie będzie podzielone na dwie części:

Część I: Jak wnioskować o wizę oraz jak przygotować się do rozmowy z konsulem?
Część II: Jakie są aktualne restrykcje i wymagania wobec osób podróżujących do USA, czego można spodziewać się na lotnisku oraz w pierwszych dniach pobytu na kampusie uczelni amerykańskiej?

Spotkanie poprowadzą konsul Adam Brock oraz Natalia Kozłowska, doradczyni EducationUSA.

Kiedy? 5 maja (czwartek) o godzinie 15:00

Jak wziąć udział? Webinarium odbędzie się na platformie Zoom. Zarejestruj się tutaj, a w dniu spotkania otrzymasz od nas link.

Jeśli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu, zapisz się, a nagranie otrzymasz mailem.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku, żeby otrzymać przypominajkę tuż przed spotkaniem.

Do udziału w webinarium zapraszamy przede wszystkim osoby, które jesienią planują rozpoczęcie studiów w Stanach Zjednoczonych, ale te informacje mogą zainteresować wszystkich, którzy w przyszłości planują ubiegać się o przyjęcie na amerykańską uczelnię.

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Ambasady USA w ramach programu EducationUSA.

Jeśli znasz kogoś kto dostał się na amerykańską uczelnię, prześlij im to ogłoszenie.

May 30: The (Early) Literature of COVID-19. Session V

May 24, 2022

This open seminar will explore initial literary responses to the ongoing SARS-CoV-2 pandemic, offering participants opportunities to talk through this world-changing event. By the end of the seminar, participants should be able to not only identify but also to interpret and evaluate common features of early COVID literature within and beyond the United States.

June 2: Eat, Migrate, Love: Gastronomic and Sexual Desire as Identity

May 24, 2022

This talk, whose title plays off the Julia Robert’s film “Eat, Pray, Love,” will explore queer films and queer immigrants’ relationships to food as part of the cultural identity, and how the rituals around food preparation and consumption informs their negotiations in the US.

June 8: Sounds of Dune(s): Music-landscaping in Cinema

May 24, 2022

In this workshop we’ll talk about Frank Herbert’s “Dune” and its many adaptations (both real and unrealized), in order to see how music and sound are used to bridge sensory gaps in cinematic experiences, and how to write about such synaesthetic encounters in our research.

May 23: Gender/Sexuality Conference ASC

May 23, 2022

ASC’s Gender/Sexuality Research Group invites all students and faculty members to the first ASC’s Student Conference on gender and sexuality in American studies. We have an exciting day planned, with a keynote by Dr. Richard Reitsma and four panels of student presentations, on everything from feminist theories to representation of trans characters on TV and challenging the norms of masculinity.

May 19: ‘bits of agitation on the body of the whole’: Animals in COVID-19 Literature

May 19, 2022

Given its origins in horseshoe bat populations, the SARS-CoV-2 virus offers many opportunities to re-think our relationships with the nonhuman world around us. In this talk, Raymond Malewitz will explore emerging cultural narratives embodied in COVID poetry and fiction, which tend to reinforce the stiff differences between the human and the nonhuman as physically and conceptually separate from one another.