Year 2019/2020

November 14, 2019, 4:00pm; “From Warsaw to New York”

November 7, 2019

The American consul will visit American Studies Center to talk about pros and cons of work and travel program. Work and travel program allows students to take up summer jobs in the United States and thus improve their English, gain signifacant working experience and earn money on travels!

Year 2019/2020

November 14, 2019, 5:00pm; “Africa Within Haitian National Narratives”

November 7, 2019

During the lecture Jhon Picard Byron from the State University of Haiti will speak of importance of Africa in the development of Haitian nationality.

Erasmus annoucements

November 6, 2019

Due to the bilateral agreement between University of Warsaw and University of Florida, Gainesville the American Studies Center offers 1 stipend for a 2020/2021 fall or spring semester at the College of Liberal Arts and Sciences.

Po drugiej stronie MOSTu, czyli jak przebrnąć przez uniwersytecką rzekę

November 6, 2019

System Mobilności Studentów, zwany dalej Programem MOST, jest ofertą kształcenia w uniwersytetach polskich. Program MOST jest adresowany do studentów, których zainteresowania naukowe mogą być realizowane poza macierzystym uniwersytetem.

Photo by Stu Rosner

October 24, 2019 at 4:00pm; “A Short History of Virality”

October 17, 2019

Marta Figlerowicz from Yale University will discuss the phenomenon of virality and how it has been gradually theorized over the years. She will also explain how viral network events are represented in American cinema nowadays.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

New Publication from Prof. Stanisław Obirek

November 4, 2019

His latest publication helps us understand the role of religion in contemporary society, as it discusses current challenges faced by the Church and it sheds new light on the system of values and opinions of Roman Catholics.

October 17, 2019 at 4:00pm; “Objects and Technofeelia: Love in Contemporary Technoculture”

October 10, 2019

The first lecture from the American Studies Colloqium Series in this academic year! Come and meet Anna Malinowska from University of Silesia.

Dialogues with the Ku Klux Klan: Lessons Learned

October 18, 2019

Ambasada USA zaprasza na spotkania z Darylem Davisem, znakomitym amerykańskim jazzmanem, bluesmanem oraz aktywistą społecznym zajmującym się problematyką dialogu międzyrasowego w Stanach Zjednoczonych, który w przyszłym tygodniu odwiedzi Kraków i Warszawę na zaproszenie ambasady USA i konsulatu USA w Krakowie.

Biuro Prasowe uruchomiło nową stronę – „UW a nowy Statut”.

October 18, 2019

Będą na niej publikowane informacje i materiały (teksty, przewodniki, prezentacje) dotyczące zmian zachodzących na uczelni, które wynikają z przyjęcia przez Senat w czerwcu tego roku nowego Statutu uczelni.

How to Apply for Research Funds? October 23, 2019 @ 4.00pm, room 317

October 16, 2019

If you are considering applying for a research grant in the ASC’s competition, come and find out what you need to know to be successful.

“We Are All Equal”

October 16, 2019

In October, the “We Are All Equal” social campaign has been launched. It aims to emphasize the diversity of the UW community and equality among its members.

Rady naukowe dyscyplin

October 14, 2019

Trwają wybory członków 22 rad naukowych dyscyplin na UW. Zgodnie z uchwałą Uczelnianej Komisji Wyborczej mają się one zakończyć do 31 października. Ponieważ rady to zupełnie nowe organy uniwersyteckie, zachęcamy do zapoznania się z tekstem na temat rad (ich kompetencji, liczebności oraz sposobu wyłaniania) przygotowanym przez Zespół rektorski UW: https://www.uw.edu.pl/rady-naukowe-dyscyplin-kompetencje-liczebnosc-sposob-wylaniania.

Wybory do Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo w dniach 21 i 22 października 2019 o godz. 16:00

October 14, 2019

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Neofilologii zaprasza na zebranie wyborcze w celu wyłonienia członków Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo.

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Polonistyki zwołuje zebranie w dniu 24 października 2019 r. (czwartek) o 17:00 w s. 4 (główny gmach Wydziału Polonistyki, kampus centralny)

October 10, 2019

P.T. Pozostałych Nauczycieli Akademickich UW, którzy zadeklarowali przynależność do dyscypliny nauki o kulturze i religii. W celu wyboru 7 członków Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Kulturze i Religii w kadencji 2019-2020

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Polonistyki zwołuje zebranie w dniu 22 października 2019 r. (wtorek) o 16:00 w s. 4 (główny gmach Wydziału Polonistyki, kampus centralny)