Ośrodek Studiów Amerykańskich i Sekcja Studencka Pracowni Gender/Sexuality zapraszają na spotkanie zatytułowane

Monstrualna Kobieta kontra Patriarchat: Czy “horror ciąża” to nowy wyraz kobiecej siły?

Poniedziałek, 15 Kwietnia 2024

Dobra 55, sala 0.236

Drogie Osoby Studenckie,
serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie Sekcji Studenckiej Pracowni Gender/Sexuality!

Od słynnego “Dziecka Rosemary” z 1968 roku motyw monstrualnej ciąży eksplorowany jest do dziś przez twórców filmowych. Pomimo fali negatywnych skojarzeń kobiecej seksualności z magią lub siłami paranormalnymi, motyw tzw. “horror ciąży” naradza się coraz to na nowo w różnych tekstach kultury amerykańskiej i przełamuje narzucony stereotyp “błogosławionego stanu”.

W celu przeanalizowania charakterystycznych elementów składających się na dyskurs o ciąży w patriarchalnych systemach, ważne będzie cofnięcie się do dualizmu stojącego u podłoży dyskusji o kobiecej seksualności. Na spotkaniu pochylimy się nad Freudowskim Madonna Whore Dichotomy XX wieku oraz kategorią “Dobrej” i “Złej” matki w odniesieniu do teorii Sarah Arnold z “Maternal Horror Film: Melodrama and Motherhood”. Teoria Freuda zostanie oceniona przez pryzmat feministycznych teoretyczek, które krytykowały seksistowskie ideologie leżące u podstaw jego prac, a włączenie perspektywy teorii filmowej XXI wieku na temat ciąży w horrorze ujawni krytykę dychotomicznych przedstawień seksualności, macierzyństwa i ciąży.

Na przykładzie “Dziecka Rosemary” (1968), “Obcego” (1979), czy mini-filmu “If I Can’t Have Love, I Want Power” (2021) stworzonego przez artystkę Halsey, dowiemy się, czy dekonstrukcja patriarchalnych wyobrażeń na temat ciąży jest możliwa oraz jak współczesna kultura audiowizualna odbiera dwoistość tożsamości, jaką dotknięte są ciężarne. Zastanowimy się także czy ciąża może być stanem, który przywraca niezależność jednostki i czy jednoczesne współistnienie zarówno monstrualnych jak i stereotypowo “kobiecych” cech może być nowym wyrazem siły.

Prowadzi: Kamila Klavia Bagińska
Data i czas: 15 kwietnia, godz. 18.00, ul. Dobrej 55, sala 0.236
Spotkanie będzie transmitowane online na naszym Facebooku.

Three NCN Sonata grants for ASC scholars

May 26, 2024

Three ASC scholars – Dr. Jędrzej Burszta, Dr. Ludmiła Janion and Dr. Joanna Mąkowska were awarded scientific grants in the Sonata 19 competition organized by the National Science Center (NCN)

May 24: “Girl You Ate (Literally)”. MEATing with Chelsea G. Summers

May 24, 2024

We are pleased to invite you to a “MEATing” with the author of “A Certain Hunger,” Chelsea G. Summers, at the ASC! Hosted by students participating in the Food Matters course, the MEATing will be an opportunity to discuss a work of entertaining if gory fiction described by a NYT reviewer as “One of the most uniquely fun and campily gory books in my recent memory.” If you enjoy aproblematic protagonist, a satire on foodie culture, and detailed accounts of procuring andcooking human meat, then this is a session for you!

May 23: The Role of Different Media in Transgender Life Narratives: The Case of Kate Bornstein

May 23, 2024

We are pleased to invite you to the final lecture of the American Studies Colloquium Series in the 2023/2024 Spring semester! We are joined by Eveline Kilian, who will talk about Kate Bornstein – an American transgender activist, performer and writer.

May 20-21: Steven Conn at The University of Warsaw

May 20, 2024

The American Studies Center and the Faculty of History are pleased to invite you to two lectures by Prof. Steven Conn! Prof. Conn will deliver a lecture titled Urban History and the Question of Scale at the Department of History and a lecture titled Demystifying Rural America at the American Studies Center.

May 20: Becoming Something Else: Death and Disease in Video Games

May 20, 2024

Weird Fictions Research Group invites you to a talk on “Becoming Something Else: Death and Disease in Video Games” by CD Projekt Red’s Magdalena Zych (Senior Writer, Story Coordinator) and Karolina Niewęgłowska (Associate Director of Player Experience and Safety.)