Ośrodek Studiów Amerykańskich i Sekcja Studencka Pracowni Gender/Sexuality zapraszają na spotkanie zatytułowane

Postfeminizm, Bimbo Feminizm i Film ,,Barbie”. O Feministycznych Praktykach w Erze Neoliberalizmu Kulturowego

Poniedziałek, 26 Lutego 2024

Dobra 55, sala 0.236

Drogie Osoby Studenckie!
Zapraszamy na kolejne wydarzenie Sekcji Studenckiej Pracowni Gender/Sexuality!
Na najbliższym spotkaniu przyjrzymy się różnym rodzajom praktyk feministycznych we współczesnej erze neoliberlizmu kulturowego.

Sięgniemy do zbioru esejów krytycznych pod redakcją Yvonne Tasker i Diane Negry „Interrogating Postfeminism: Gender and the Politics of Popular Culture”, aby najpierw opisać współczesne uwarunkowania kulturowo-polityczne tworzące różne kategorie feminizmu neoliberalnego. Porozmawiamy o “kulturze bimbo” oraz o tym, jak można ją interpretować przez pryzmat intersekcjonalnych teorii feministycznych. Powrócimy na chwilę do korzeni zjawiska, czyli do popkultury początku lat dwutysięcznych oraz zajrzymy do akademickich analiz, jak i jego popularno-naukowego odbioru. W kolejnej
części zostanie przedstawiona krytyczna analiza filmu, który momentalnie stał się bimbowym klasykiem, czyli oczywiście produkcji „Barbie” w reżyserii Grety Gerwig.

Na koniec nastąpi wspólna dyskusja, która będzie dla nas okazją, aby odpowiedzieć sobie m.in. na następujące pytania:
– Jak odróżniać (pseudo?)feministyczne trendy od praktyk prawdziwie feministycznych?
– Czy indywidualne wybory kobiet w późnym kapitaliźmie mogą być feministyczne? Co dzisiaj oznacza empowering kobiet?
– Czy warto postrzegać własną tożsamość przez pryzmat narzuconych przez kulturę definiujących kategorii? Czy odzyskiwanie mizoginistycznych terminów ma sens?
– Czy film „Barbie” zmienił coś we współczesnej popkulturze?
– Greta Gerwig i Margot Robbie bez nominacji do Oscarów vs. 300-procentowy wzrost poronień kobiet w Palestynie – dlaczego media głównego obiegu poruszają problemy kobiet tylko tych białych i bogatych?

Literatura podstawowa:
– Fragmenty „Interrogating Postfeminism: Gender and the Politics of Popular Culture”: cały wstęp „Introduction: Feminist Politics and Postfeminist Culture” str.1-22, kilka stron z pierwszego rozdziału „Postfeminism and Popular Culture: Bridget Jones and the New Gender Regime” str. 34-38;
– Publikacja Neşe Öztimur „WOMEN AS STRATEGIC AGENTS OF GLOBAL CAPITALISM.” z International Review of Modern Sociology 33;
– Tekst Agnieszki Graff „ »Barbie« – film rozkosznie zabawny, błyskotliwie inteligentny i bezwstydnie cyniczny” dostępny na OKO.press.

Teksty są dostępne na naszym dysku.

Z przyjemnością informujemy, że po raz pierwszy przewidujemy transmisję online na Facebooku, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkie osoby pragnące wziąć udział w spotkaniu . Nie trzeba mieć koniecznie statusu studenckiego ani zapisywać się. Polecamy włączyć sobie powiadomienia w wydarzeniu, aby być na bieżąco z dodatkowymi kontekstami, które będziemy publikować oraz przypominajką o rozpoczętej transmisji.

Prowadzi: Oliwia Kulikowska
Widzimy się 26 lutego o godz. 18.00 na Dobrej lub online!

April 26: Bad Gays and They/Them Armies: Homonationalism and its Backlash

April 16, 2024

We are pleased to invite you to a lecture by Ben Miller and Huw Lemmey, the hosts of Bad Gays, “a podcast about evil and complicated queers in history” and the authors of Bad Gays: A Homosexual History.

April 26-27: Status Quo/Status Queer

April 16, 2024

The aim of the conference is to create an opportunity for MA and BA students at the American Studies Center and Institute of Applied Social Sciences to present their research projects and facilitate an exchange of inspiring ideas.

April 16: Screening of Nostalgia and Elegy in the Streets by Jim Hubbard

April 16, 2024

Join us for a screening of films by Jim Hubbard, who has been making experimental films about lesbian and gay activism and community building since the mid-1970s. The screening will be followed by an audience Q&A with the filmmaker.

Year 2023/2024

15 Kwietnia: Monstrualna Kobieta kontra Patriarchat: Czy “horror ciąża” to nowy wyraz kobiecej siły?

April 15, 2024

Drogie Osoby Studenckie, serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie Sekcji Studenckiej Pracowni Gender/Sexuality! Na najbliższym spotkaniu dowiemy się, czy dekonstrukcja patriarchalnych wyobrażeń na temat ciąży jest możliwa oraz jak współczesna kultura audiowizualna odbiera dwoistość tożsamości, jaką dotknięte są ciężarne.

April 15: Film, AIDS, Activism: Culture Engagements that Move

April 15, 2024

We are pleased to invite you to a lecture in the American Studies Colloquium Series in the 2023/2024 Spring semester! This talk will look at the structures of feeling that guide notions of kinship in AIDS activist video works from the earliest years of the AIDS epidemic of the United States.