Ośrodek Studiów Amerykańskich i Sekcja Studencka Pracowni Gender/Sexuality zapraszają na spotkanie inaguracyjne

Przekrojowość teorii feministycznych w neoliberalnym kapitaliźmie

Poniedziałek, 30 października 2023

Dobra 55, sala 0.236

Drogie osoby studenckie sympatyzujące z teorią feministyczną!

Mamy przyjemność zaprosić Was na spotkanie inauguracyjne Sekcji Studenckiej Pracowni Gender/Sexuality w Ośrodku Studiów Amerykanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Inicjatywa powstała ze strony studentek, które poszukują niezależnej studenckiej przestrzeni do rozmowy i dialogu o współczesnym feminiźmie i teoriach queer. Sekcja będzie funkcjonowała pod opieką Pracowni Gender/Sexuality, a Opiekunką Naukową będzie Doktora Aleksandra Kamińska.

Na spotkaniach będziemy czytać głównie teksty teoretyczne, ale również sięgać po szeroko pojęte teksty kultury. Chcemy stworzyć przestrzeń bezpieczną i przyjazną dla kobiet i osób queerowych, w której będziemy rozmawiać o tym, jak poszczególne teorie obecne w naszej kulturze, mają się do naszego codziennego życia. Będziemy zapraszać osoby autorskie i osoby zajmujące się teoriami queerowo-feministycznymi. Chcemy przybliżyć najważniejsze teksty i zagadnienia osobom, które interesują się feminizmem, ale nie wiedzą gdzie zacząć, jak pogłębić swoją wiedzę lub nie znajdują na to przestrzeni na swoim Wydziale. Serdecznie zapraszamy również osoby spoza Ośrodka. Zależy nam, aby stworzyć grupę różnorodną, z osobami o wielorakich akademickich perspektywach.

Na pierwszym spotkaniu poruszymy podstawowe zagadnienia feministyczne oraz zadamy sobie kilka pytań na temat współczesnej teorii:

–  Dlaczego dzisiaj warto czytać teorie feministyczną, jak się ma teoria do praktyki;

– Zbadamy w jaki sposób patriarchat jest inherentnie powiązany z kapitalizmem;

– Przedstawimy główne współczesne nurty feministyczne, takie jak feminizm radykalny oraz feminizm marksistowski;

– Dlaczego feminizm dzisiaj powinien mówić nie tylko o sprawach kobiet, ale również o problemach innych grup dyskryminowanych przez patriarchalno-kapitalistczny system.

Spotkanie rozpocznie się przedstawieniem idei które będą siłą napędową naszej działalności, następnie przedstawią się studentki prowadzące oraz nasza Opiekunka Naukowa Doktora Kamińska powie kilka słów nt. Pracowni Gender/Sexuality funkcjonującej w Ośrodku Studiów Amerykanistycznych pod kierownictwm Doktory Anny Kurowickiej i Doktory Marty Usiekniewicz. Druga część zostanie poświęcona krótkiemu wykładowi na temat powyższych zagadnień. W ostatniej części spotkania porozmawiamy również z uczestnikami i zapoznamy się bliżej.

Prowadzą
Oliwia Kulikowska i Kamila Bagińska
Sekcja Studencka Pracowni Gender/Sexuality

Three NCN Sonata grants for ASC scholars

May 26, 2024

Three ASC scholars – Dr. Jędrzej Burszta, Dr. Ludmiła Janion and Dr. Joanna Mąkowska were awarded scientific grants in the Sonata 19 competition organized by the National Science Center (NCN)

May 24: “Girl You Ate (Literally)”. MEATing with Chelsea G. Summers

May 24, 2024

We are pleased to invite you to a “MEATing” with the author of “A Certain Hunger,” Chelsea G. Summers, at the ASC! Hosted by students participating in the Food Matters course, the MEATing will be an opportunity to discuss a work of entertaining if gory fiction described by a NYT reviewer as “One of the most uniquely fun and campily gory books in my recent memory.” If you enjoy aproblematic protagonist, a satire on foodie culture, and detailed accounts of procuring andcooking human meat, then this is a session for you!

May 23: The Role of Different Media in Transgender Life Narratives: The Case of Kate Bornstein

May 23, 2024

We are pleased to invite you to the final lecture of the American Studies Colloquium Series in the 2023/2024 Spring semester! We are joined by Eveline Kilian, who will talk about Kate Bornstein – an American transgender activist, performer and writer.

May 20-21: Steven Conn at The University of Warsaw

May 20, 2024

The American Studies Center and the Faculty of History are pleased to invite you to two lectures by Prof. Steven Conn! Prof. Conn will deliver a lecture titled Urban History and the Question of Scale at the Department of History and a lecture titled Demystifying Rural America at the American Studies Center.

May 20: Becoming Something Else: Death and Disease in Video Games

May 20, 2024

Weird Fictions Research Group invites you to a talk on “Becoming Something Else: Death and Disease in Video Games” by CD Projekt Red’s Magdalena Zych (Senior Writer, Story Coordinator) and Karolina Niewęgłowska (Associate Director of Player Experience and Safety.)