Ośrodek Studiów Amerykańskich i Kino Atlantic serdecznie zapraszają na pokaz filmu “Tár” oraz rozmowę po seansie.

Piątek, 31 marca 2023
19:00

Kino Atlantic
Chmielna 33, Warszawa

Nominowany do 6 Oscarów film Todda Fielda z brawurową rolą Cate Blanchett to prowokacyjne spojrzenie na współczesną kulturę i społeczne konflikty. Sprzeciw wobec przemocy w relacjach mistrzyni-uczennice czy satyra na kulturę woke i cancel culture? Portret wieloznacznej, przerażającej bohaterki czy symfonia na cześć genialnej dyrygentki, której wolno więcej? Obraz lęków wyższej klasy średniej czy thriller o słusznym upadku autorytetów? Zapraszamy do rozmowy, w której skupimy się na politycznych interpretacjach “Tár” w kontekście przemian amerykańskiej wrażliwości.

Współudział publiczności mile widziany!

W dyskusji udział wezmą

Agnieszka Graff – profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich, autorka m.in. książki “Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym,”

Klara Cykorz – krytyczka filmowa i telewizyjna, stale współpracuje m.in. z Dwutygodnik.com i Krytyką Polityczną,

Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, współpracuje m.in. z “Tygodnikiem Powszechnym”, współprowadzący podcast “Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock,”

oraz prowadząca Marta Usiekniewicz – adiunktka w Ośrodku Studiów Amerykańskich, współprowadząca podcast “Oswoić gender.”

Bilety na seans będzie można zakupić w kasie kina oraz na stronie internetowej Kina Atlantic. Wejście dla studentów/ek w promocyjnej cenie 16 zł.

Film w wersji angielskojęzycznej z polskimi napisami. Dyskusja w języku polskim.

News

Dr. Anna Kurowicka in a EAAS Women’s Network Steering Committee

September 7, 2023

Congratulations to Dr. Anna Kurowicka on joining the European Association for American Studies Women’s Network Steering Committee!

Year 2022/2023

27. Festiwal Nauki: Nie tylko roboty, kosmici i geniusze: aseksualność w amerykańskiej kulturze popularnej

September 4, 2023

Aseksualność długo była w kulturze popularnej niewidoczna, a postaci aseksualne bywały sprowadzane do robotów, kosmitów, lub innych „nieludzkich” dziwaków. W czasie wykładu przyjrzymy się różnym wcieleniom aseksualności w amerykańskiej popkulturze oraz zastanowimy się nad tym, jak rasa i płeć wpływają na konstrukcję aseksualnych postaci. Porozmawiamy między innymi o serialach “BoJack Horseman” i “Teoria wielkiego podrywu”, powieściach dla młodzieży oraz literaturze science fiction.

Year 2022/2023

27. Festiwal Nauki: Postsekularyzm. Polska i amerykańska perspektywa

September 4, 2023

Postsekularyzm jest odpowiedzią zarówno ludzi wierzących jak i niewierzących na rosnącą polaryzację społeczeństwa. Uznaje sekularyzację za niezbywalny i pozytywny wymiar nowoczesności, jednocześnie akceptując religie jako ważny i pozytywny element kultury. W czasie wykładu przyjrzymy się temu zjawisku z polskiej i amerykańskiej perspektywy, próbując zaobserwować jego skutki i potencjalne możliwości.

The award diploma with the name of the award and the name of the recipent

News

Prof. Paweł Frelik with a prestigious award

August 22, 2023

Prof. Paweł Frelik has received the Innovative Research Award given annually by the Science Fiction Research Association (USA) for the year’s best critical article in a peer-reviewed academic journal.

News

International Virtual Exchange Project for BA students

August 16, 2023

Enter a six-week online exchange with students from American university and discuss numerous aspects surrounding accessibility.