Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Neofilologii zaprasza na zebranie wyborcze w celu wyłonienia członków Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo, w następujących terminach:

• 21.10.2019 r., godz. 16:00, nauczyciele akademiccy posiadający stopień doktora;
  • 22.10.2019 r., godz. 16:00, nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego.

Zaproszenie dotyczy nauczycieli akademickich, którzy wskazali przynależność do dyscypliny literaturoznawstwo.

Zebrania odbędą się w Auli 1.007 w budynku przy ulicy Dobrej 55.

Uprzejmie przypominam, że dla ważności wyborów muszą zostać spełnione dwa warunku:
(1) wymagane jest kworum;
(2) kandydaci muszą uzyskać bezwzględną większość głosów.

Proszę o zabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość. W miarę możliwości, uprzejmie proszę o wcześniejsze przybycie; WKW będzie wpuszczała do Auli od godz. 15:30.

Wydziałowej Komisji Wyborczej
Wydziału Neofilologii
dr hab. Zbigniew P. Możejko

Year 2019/2020

Gender and Sexuality in American Studies; ASC’s BA and MA Student Conference

February 13, 2020

Gender and sexuality studies are crucial fields in American studies because they provide important insight into social relations, political struggles, and cultural norms. The aim of the conference is to create a platform for ASC’s MA and BA students to present their research projects, facilitate an exchange of inspiring ideas, and allow an opportunity to practice presentation skills.

Informacja w związku z otwarciem tury składania wniosków o stypendium socjalne na semestr letni roku akademickiego 2019/2020

February 12, 2020

Stypendium socjalne na semestr letni wypłacane będzie co najwyżej przez 4 miesiące (w zależności od daty złożenia wniosku), od marca do czerwca.

Year 2019/2020

February 20, 2020 at 4pm; Naciones Cautivas Europeas

February 10, 2020

The Free Europe Committee engaged in psychological and political warfare against Communism on both sides of the Iron Curtain. In her talk prof. Mazurkiewicz will explain what was really at stake for the exiles involved in US-sponsored programs in Latin America.

Erasmus+ agreements with the UK

February 6, 2020

Good news! Despite Brexit, the Erasmus+ agreements with the UK are still valid for the 2020/2021. B.A. students are welcome to apply for an Erasmus+ short-term studies at our partner institution in Sussex, England. More info: the IRO, UW and the ASC Mobility Coordinator.

The winning thesis got published

February 3, 2020

The American Studies Center is pleased to present the book “Between the Virgin of Guadalupe and la Malinche. Maternity of Mexicans in oral testimonies” published within the “Working Papers” series.