The third meeting from the EcoGothic Landscapes series is coming soon! This time, we will conduct the event in Polish, and we are sorry for this inconvenience. However, we invite all Polish-speaking people to enjoy the conversation about non-human beings in Japanese literature.

Bliskie spotkania z istotami nie-ludzkimi we współczesnej literaturze japońskiej

Monday, December 14, 2020
at 5:30 p.m.

You can get 2 OZN points for participating in this event.

Where?

This is an online event. To attend, click the button below or enter https://us02web.zoom.us/j/83613533263 into your browser, and join the meeting.

What?

Najnowsza odsłona spotkań Weird Fictions Research Group przeniesie nas do Japonii i umożliwi spotkanie ze zwierzętami oraz istotami nieludzkimi, które zamieszkują tamtejszą literaturę. Profesor Beata Kubiak Ho-Chi z Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzi uczestników w tradycję i konteksty fantastycznego zwierzyńca japońskiej literatury, później zaś omówi twórczość trzech pisarek: Yōko Tawady, Yoriko Shōno i Hiromi Kawakami, poświęcając szczególną uwagę tej ostatniej. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile opowieści snute przez te autorki wpisują się w różne perspektywy grozy i horroru, oraz jak się plasują na tle światowych teorii i twórczości posthumanistycznych.

Who?

Dr hab. Beata Kubiak Ho-Chi, prof. UW, zajmuje się badaniem współczesnej literatury japońskiej, estetyki i sztuki japońskiej oraz animal studies. Jest profesor nadzwyczajną Katedry Japonistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentką japonistyki UW oraz I.N.A.L.C.O. w Paryżu. Odbyła wiele staży naukowych w Japonii, w tym na Uniwersytecie Tokijskim i International Research Center for Japanese Studies w Kioto. Wśród jej licznych publikacji znajduje się Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku (WUW 2011), Estetyka i sztuka japońska (Universitas 2009), Estetyka klasyczna w twórczości prozatorskiej i dramaturgicznej Mishimy Yukio 1946-1960 (Universitas 2004). W wyniku jej badań nad relacjami ludzi i nie-ludzi w kulturze japońskiej powstała m. in. monografia zbiorowa Zwierzęta w kulturze japońskiej (Japonica PFJ 2018, co-red. Y. Fujii-Karpoluk). Poza działalnością naukową, prof. Kubiak Ho-Chi zajmuje się również przekładem literatury japońskiej. Przetłumaczona przez nią powieść Wyznanie maski Yukio Mishimy (PIW 2019) została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Rozmowę przeprowadzi mgr Joanna Kaniewska, absolwentka Katedry Japonistyki UW oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich. Obecnie przygotowuje się do doktoratu w zakresie muzyki i i kultury popularnej. Na co dzień zajmuje się tłumaczeniami audiowizualnymi oraz działalnością blogowo-radiową (blog “dziewiętnaście czwartych”, audycja “dancing in dystopia” w Radiu Kapitał).

January 21, 2021 at 4:45pm, Online; Refugees and Racial Capitalism: What “Integration” in the US Labor Market Means?

January 20, 2021

This talk by Elizabeth Cullen Dunn focuses on the situation of refugees during the COVID-19 epidemic, by discussing the example of the American meatpacking industry, which relies heavily on refugees resettled by the US Department of State.

Year 2020/2021

January 25, 2021 at 5:00 p.m., Online; Weird Space Junkies: Speculations on the Psychedelic

January 20, 2021

In this lecture, Jędrzej Burszta proposes to examine the cultural history of psychedelic science fiction in the United States, focusing on the legacy of the 1960s New Wave movement.

January 28, 2021 at 4:45pm, Online; Cyberfeminism, an Orthodox Version in North America: Social Media as a Counterpublic Transformative Space of Religiosity

January 19, 2021

Our next guest, Jessica Roda from Georgetown University will give a talk on the usage of social media by ultra-Orthodox women, as a tool for the development of cyberfeminism(s) in the transformative counterpublic space reinforcing religious norms and authority.

Year 2020/2021

January 18, 2021 at 5:00 p.m., Online; The Ur-Savage: The Anthropological Horror of Green Inferno and Bone Tomahawk

January 18, 2021

This lecture aims to elaborate on the problem of presenting indigenous people as a threat in current horror cinema, and to analyze it through the lenses of growing racist and far-right ideologies in the USA.

Festival “Imagining the Future” – call for proposals

January 14, 2021

Students and the university staff of the University of Warsaw are invited to take part in Festival “Imagining the Future” at the Sorbonne University, which focuses on issues of coexistence of humans and the environment.