The third meeting from the EcoGothic Landscapes series is coming soon! This time, we will conduct the event in Polish, and we are sorry for this inconvenience. However, we invite all Polish-speaking people to enjoy the conversation about non-human beings in Japanese literature.

Bliskie spotkania z istotami nie-ludzkimi we współczesnej literaturze japońskiej

Monday, December 14, 2020
at 5:30 p.m.

You can get 2 OZN points for participating in this event.

Where?

This is an online event. To attend, click the button below or enter https://us02web.zoom.us/j/83613533263 into your browser, and join the meeting.

What?

Najnowsza odsłona spotkań Weird Fictions Research Group przeniesie nas do Japonii i umożliwi spotkanie ze zwierzętami oraz istotami nieludzkimi, które zamieszkują tamtejszą literaturę. Profesor Beata Kubiak Ho-Chi z Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzi uczestników w tradycję i konteksty fantastycznego zwierzyńca japońskiej literatury, później zaś omówi twórczość trzech pisarek: Yōko Tawady, Yoriko Shōno i Hiromi Kawakami, poświęcając szczególną uwagę tej ostatniej. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile opowieści snute przez te autorki wpisują się w różne perspektywy grozy i horroru, oraz jak się plasują na tle światowych teorii i twórczości posthumanistycznych.

Who?

Dr hab. Beata Kubiak Ho-Chi, prof. UW, zajmuje się badaniem współczesnej literatury japońskiej, estetyki i sztuki japońskiej oraz animal studies. Jest profesor nadzwyczajną Katedry Japonistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentką japonistyki UW oraz I.N.A.L.C.O. w Paryżu. Odbyła wiele staży naukowych w Japonii, w tym na Uniwersytecie Tokijskim i International Research Center for Japanese Studies w Kioto. Wśród jej licznych publikacji znajduje się Tragizm w japońskim teatrze lalkowym bunraku (WUW 2011), Estetyka i sztuka japońska (Universitas 2009), Estetyka klasyczna w twórczości prozatorskiej i dramaturgicznej Mishimy Yukio 1946-1960 (Universitas 2004). W wyniku jej badań nad relacjami ludzi i nie-ludzi w kulturze japońskiej powstała m. in. monografia zbiorowa Zwierzęta w kulturze japońskiej (Japonica PFJ 2018, co-red. Y. Fujii-Karpoluk). Poza działalnością naukową, prof. Kubiak Ho-Chi zajmuje się również przekładem literatury japońskiej. Przetłumaczona przez nią powieść Wyznanie maski Yukio Mishimy (PIW 2019) została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Rozmowę przeprowadzi mgr Joanna Kaniewska, absolwentka Katedry Japonistyki UW oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich. Obecnie przygotowuje się do doktoratu w zakresie muzyki i i kultury popularnej. Na co dzień zajmuje się tłumaczeniami audiowizualnymi oraz działalnością blogowo-radiową (blog “dziewiętnaście czwartych”, audycja “dancing in dystopia” w Radiu Kapitał).

April 26: Bad Gays and They/Them Armies: Homonationalism and its Backlash

April 16, 2024

We are pleased to invite you to a lecture by Ben Miller and Huw Lemmey, the hosts of Bad Gays, “a podcast about evil and complicated queers in history” and the authors of Bad Gays: A Homosexual History.

April 26-27: Status Quo/Status Queer

April 16, 2024

The aim of the conference is to create an opportunity for MA and BA students at the American Studies Center and Institute of Applied Social Sciences to present their research projects and facilitate an exchange of inspiring ideas.

April 15, 2024

April 15: Film, AIDS, Activism: Culture Engagements that Move

April 15, 2024

We are pleased to invite you to a lecture in the American Studies Colloquium Series in the 2023/2024 Spring semester! This talk will look at the structures of feeling that guide notions of kinship in AIDS activist video works from the earliest years of the AIDS epidemic of the United States.