Pracownia Weird Fictions Research Group serdecznie zaprasza na spotkanie z Kamilą i Jakubem Sobczak, autorami książki

Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe
(Pracownia Kraska)

Środa, 25 stycznia 2023
ONLINE

Zebrane w książce pieśni skupiają się wokół tematyki renesansu sztuki ludowej w twórczości ilustratorów i projektantów. Porozmawiamy o tym, czy folklor wciąż jeszcze inspiruje artystów, o procesie powstawania ilustracji i publikacji oraz o tym, jak wykorzystuje się sztukę ludową we współczesnej twórczości artystycznej.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim, jako część cyklu Weird Music Vol. 2 poświęconego muzyce i grozie.

2 ONZ

Link do wydarzenia

To wydarzenie jest organizowane w trybie zdalnym. Dołącz klikając w link: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/93619654860

O Pracowni

Pracownia Kraska to miejsce, w którym tworzymy prace poświęcone sztuce ludowej i polskiemu folklorowi. Pochylamy się nad klasycznym malarstwem, ikonami, malarstwem na szkle, grafikami (drzeworytami i linorytami) oraz wszelako pojętym rękodziełem. Tworzymy ilustrowane przez nas książki, które także osadzone są w tematyce polskiej sztuki ludowej. Cała nasza twórczość w ramach pracowni odnosi się do naszego przywiązania i fascynacji folklorem naszego kraju.

O autorach

Kamila Sobczak – ur. w 1995 r. w Toruniu. Absolwentka klasy artystycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W 2019 r. obroniła pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2021 r. właścicielka Pracowni Kraska. Interesuje się książką ilustrowaną, sztuką ludową i historią mody. Oprócz tego zajmuje się wykonywaniem linorytów i malowaniem obrazów.

Jakub Sobczak – ur. w 1995 r. w Suwałkach. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. W 2020 r. obronił pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2020 r. pracuje również jako asystent Katedry Projektowania Graficznego WSP UMK. Interesuje się plakatem, książką ilustrowaną. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki ludowej oraz historycznych technik graficznych. Oprócz tego zajmuje się malarstwem ikonowym. Jego realizacje sakralne znajdują miejsce w domach prywatnych, cerkwiach i kościołach. Współtwórca Pracowni Kraska.

Erasmus annoucements

Applications for Erasmus+ 2023/2024 are now open!

January 27, 2023

As an ASC student, you may spend up to two semesters in one study-cycle studying abroad. Apply for Erasmus+ until February 26!

Year 2022/2023

January 25: Meeting with the authors of “Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe”

January 20, 2023

Meet the authors of the book “Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe.” We are going to talk about how folklore still inspires artists, the process of creating illustrations and publications, and how folk art can be used in contemporary art.

Year 2022/2023

February 24: American Leadership in the war in Ukraine: Indonesian Perspective

January 20, 2023

Leadership Research Group has a pleasure of inviting all scholars and students to a conversation on the non-Western perspective on the war in Ukraine. Our guest will be Agastya Wardhana from Airlangga University and he will speak about the American leadership in the war in Ukraine from an Indonesian perspective.

Blue Book traineeship programme

January 19, 2023

Apply for a 5-month paid Blue Book traineeships at the European Commission starting in October 2023.

January 19: Covid and a History of Racialized Asian Bodies in the US

January 19, 2023

Anti-Asian racism has been on the rise since the covid pandemic began. This talk by Selma Bidlingmaier examines the historical moments in US history that shaped the ideas that fuel anti-Asian racism. It focuses specifically on 19th Century scientific racism, coolie labor and the making of the white working class, and the 20th Century myth of the model minority.