Pracownia Weird Fictions Research Group serdecznie zaprasza na spotkanie z Kamilą i Jakubem Sobczak, autorami książki

Pieśni Grozy: Straszne, mordercze i tajemnicze polskie pieśni ludowe
(Pracownia Kraska)

Środa, 25 stycznia 2023
ONLINE

Zebrane w książce pieśni skupiają się wokół tematyki renesansu sztuki ludowej w twórczości ilustratorów i projektantów. Porozmawiamy o tym, czy folklor wciąż jeszcze inspiruje artystów, o procesie powstawania ilustracji i publikacji oraz o tym, jak wykorzystuje się sztukę ludową we współczesnej twórczości artystycznej.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim, jako część cyklu Weird Music Vol. 2 poświęconego muzyce i grozie.

2 ONZ

Link do wydarzenia

To wydarzenie jest organizowane w trybie zdalnym. Dołącz klikając w link: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/93619654860

O Pracowni

Pracownia Kraska to miejsce, w którym tworzymy prace poświęcone sztuce ludowej i polskiemu folklorowi. Pochylamy się nad klasycznym malarstwem, ikonami, malarstwem na szkle, grafikami (drzeworytami i linorytami) oraz wszelako pojętym rękodziełem. Tworzymy ilustrowane przez nas książki, które także osadzone są w tematyce polskiej sztuki ludowej. Cała nasza twórczość w ramach pracowni odnosi się do naszego przywiązania i fascynacji folklorem naszego kraju.

O autorach

Kamila Sobczak – ur. w 1995 r. w Toruniu. Absolwentka klasy artystycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W 2019 r. obroniła pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2021 r. właścicielka Pracowni Kraska. Interesuje się książką ilustrowaną, sztuką ludową i historią mody. Oprócz tego zajmuje się wykonywaniem linorytów i malowaniem obrazów.

Jakub Sobczak – ur. w 1995 r. w Suwałkach. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. W 2020 r. obronił pracę magisterską z projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2020 r. pracuje również jako asystent Katedry Projektowania Graficznego WSP UMK. Interesuje się plakatem, książką ilustrowaną. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki ludowej oraz historycznych technik graficznych. Oprócz tego zajmuje się malarstwem ikonowym. Jego realizacje sakralne znajdują miejsce w domach prywatnych, cerkwiach i kościołach. Współtwórca Pracowni Kraska.

April 29: I Settle for Nothing but the Best: Biomedicalization in the Mass Effect Franchise

April 25, 2024

Weird Fictions Research Group cordially invites you to a lecture about biomedicalization in the Mass Effect franchise! In this lecture, we delve into the concept of biomedicalization within the sci-fi franchise, exploring how advancements in genetics, cybernetics, and artificial intelligence reshape the fate of humanity, at the cost of human privacy.

April 26: Bad Gays and They/Them Armies: Homonationalism and its Backlash

April 16, 2024

We are pleased to invite you to a lecture by Ben Miller and Huw Lemmey, the hosts of Bad Gays, “a podcast about evil and complicated queers in history” and the authors of Bad Gays: A Homosexual History.

April 26-27: Status Quo/Status Queer

April 16, 2024

The aim of the conference is to create an opportunity for MA and BA students at the American Studies Center and Institute of Applied Social Sciences to present their research projects and facilitate an exchange of inspiring ideas.

April 15, 2024