ASC research group Debates on Development
in Latin American and the Caribbean
is pleased to annnounce

a lecture by Jhon Picard Byron
l’Université d’Etat d’Haïti (UEH)

Africa Within Haitian National Narratives
(La rupture avec le système coloniale/esclavagiste et la difficile construction de l’Etat-nation. L’usage de l’Afrique dans les narrations nationales haïtiennes)

Thursday, November 14, 2019
at 5:00pm,

The lecture will be delivered in French and translated into Polish.

Where?

American Studies Center, room 116,
al. Niepodległości 22, Warsaw.

What?

The lecture is going to present the difficult process of Haitian national construction in the context of the colonial/slave system with particular importance of Africa in the development of this “imagined community”. The difference between the appropriation of Africa by nineteenth-century thinkers and that of the thinkers of the past century allows to emphasize the first forms of “counter-discourses ” of the black world, which will later contribute to the emergence of the idea of negritude.

Who?

Jhon Picard Byron is an anthropologist, professor and researcher at the State University of Haiti (UEH), attached to the laboratory LADIREP, involved since 2012 in research on the history of ethnology in Haiti. He has published on the subject in academic journals and books, including Knowledge, Production and Social Construction: Ethnology in Haiti (PUL / Ed.UEH, 2014) and The Haiti Exception: Anthropology and the Predicaments of Narrative (with Alessandra Benedicty, Kaiama L. Glover and Mark Schuller) (Liverpool, LUP, 2016).

ASC Library

ASC Library receives a donation of science fiction scholarship

July 6, 2020

In Summer 2019, the American Studies Library received a large donation of science fiction books, both fiction and critical studies, from Prof. Joan Gordon. The books are being cataloged to become available to students and faculty within the next few months.

NEW! Readings on American Race Relations

July 3, 2020

Since, as Americanists, we first of all see ourselves as educators committed to raising awareness of the complexity of the United States, including its racial legacies, the ASC faculty compiled a comprehensive set of resources on American race relations, which you can now find in the new “Resources” tab.

Program minigrantów dla międzyuczelnianych zespołów naukowych w ramach partnerstw strategicznych

June 30, 2020

Międzyuczelniane zespoły badaczy z UW oraz innych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogą ubiegać się o minigranty na inicjatywy naukowe w ramach obszaru flagowego nr 2 (Flagship 2) „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”, w tym te, które uwzględniają kwestie związane z COVID-19.

Pismo uczelni, numer letni

June 29, 2020

Ukazał się najnowszy, letni numer pisma „UW”, który jest nietypowy z wielu względów. Otwiera go wiadomość o wynikach wyborów rektorskich, w środku jest specjalny dział, dotyczący uniwersytetu w czasie epidemii, a sam magazyn przenosi się w dużej mierze do sieci.

Sprawozdanie rektora UW z działalności uczelni w 2019 r.

June 25, 2020

24 czerwca, podczas posiedzenia online, ostatniego przed wakacjami, Senat przyjął „Sprawozdanie rektora Uniwersytetu Warszawskiego z działalności uczelni w 2019 roku”. W sprawozdaniu znajdują się informacje na temat wszystkich najważniejszych aspektów działalności UW w ubiegłym roku.