Serdecznie zapraszamy na wykład w ramach 27. Festiwalu Nauki

dr Anna Kurowicka
Nie tylko roboty, kosmici i geniusze: aseksualność w amerykańskiej kulturze popularnej

24 września, godz. 17:00 – 18:30
Kampus Centralny, Krakowskie Przedmieście 26/28
Stara BUW, sala 114
wstęp wolny

3 OZN

Aseksualność długo była w kulturze popularnej niewidoczna, a kiedy już się pojawiała, postaci aseksualne bywały sprowadzane do robotów, kosmitów, lub innych „nieludzkich” dziwaków. Ta sytuacja zmienia się wraz z rosnącą widocznością aseksualności i wiedzy na jej temat. W czasie wykładu przyjrzymy się różnym wcieleniom aseksualności w amerykańskiej popkulturze oraz zastanowimy się nad tym, jak rasa i płeć wpływają na konstrukcję aseksualnych postaci. Porozmawiamy między innymi o serialach “BoJack Horseman” i “Teoria wielkiego podrywu”, powieściach dla młodzieży oraz literaturze science fiction.

dr Anna Kurowicka  – absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie SWPS i amerykanistyki w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 r. obroniła na Wydziale Polonistyki UW doktorat dotyczący polityki aseksualności. Od początku swojej kariery naukowej zajmuje się tematyką płci, seksualności oraz kultury popularnej.

W ramach realizowanego w latach 2021-2024 grantu Narodowego Centrum Nauki „Sonata” dr Kurowicka bada reprezentację aseksualności w amerykańskiej popkulturze, ze szczególnym uwzględnieniem przecięcia tej tożsamości z rasą, płcią i (nie)pełnosprawnością. Dotychczasowe wyniki badań na ten temat przedstawiła w takich czasopismach jak „Feminist Formations”, „Fat Studies”, „Teksty Drugie”, „Studia de Cultura”, a także w rozdziałach monografii publikowanych przez wydawnictwa Palgrave Macmillan i Routledge. Dr Kurowicka bada aseksualność już od 2012 r. Od 2014 r. regularnie uczestniczy w konferencjach amerykańskiego National Women’s Studies Association, gdzie nawiązała relacje z badaczkami i badaczami, aktywistami i aktywistkami zajmującymi się tym tematem. W latach 2019-2021 pełniła funkcję współprzewodniczącej Asexuality Studies Interest Group powołanej w ramach NWSA. Kursy prowadzone przez nią w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW skupiają się przede wszystkim na analizie zjawisk społecznych i kultury popularnej za pomocą narzędzi wypracowanych w ramach gender studies, queer studies i disability studies.

News

Changes in Dr. Gajda-Łaszewska’s office hours schedule

June 26, 2024

Dr. Gajda-Łaszewska will be available in the office on Tuesday (2 July 2024), 1:30-3:30 pm and online (ZOOM) on Thursday (4 July 2024), 12:00-2:00 pm.

June 17-18: Polish-language conference „Jak uczyć o płci i seksualności? Interdyscyplinarność, instytucjonalizacja, zaangażowanie społeczne.”

June 17, 2024

Konferencja „Jak uczyć o płci i seksualności? Interdyscyplinarność, instytucjonalizacja, zaangażowanie społeczne” ma na celu stworzenie przestrzeni, w której mogą się spotkać społeczności akademickie, aktywistyczne, artystyczne, eksperckie tworzące i przekazujące wiedzę o płci i seksualności. Jaka mogłaby być dziś edukacja seksualna? Gdzie jest miejsce na feministyczny i queerowy aktywizm w akademii? Czy słowem kluczowym jest „równość” czy „nierówności”? Czy potrafimy wspólnie wyobrazić sobie studia magisterskie o płci i seksualności w Polsce? Zapraszamy na 6 paneli dyskusyjnych.

Year 2023/2024

June 11: Biosocial Groups, Biosocial Criminals – the Body and Medicine as Organizing Agents

June 11, 2024

Weird Fictions Research Group cordially invites you to the very last event this semester! The lecture will show how medical anthropology and cultural studies can shed light on medicine-related social and cultural phenomena.

Year 2023/2024

June 6: Marketing Barbie’s “Curvy New Body”: Mattel’s Fashionistas Line and its Legacy Brand Politics

June 6, 2024

We would like to invite you to an upcoming lecture given by a Fulbright Scholar, Doctor Rebecca C. Hains! During this lecture, you will have the pleasure of listening to Dr. Hains’s exploration of Barbie from the feminist perspective, the history of Barbie’s body type, and the feminist critique around it. The talk will also discuss the PR surrounding the “Curvy” Barbies’ release, a topic that has sparked many intense debates.

Year 2023/2024

June 5: Dissecting Theater: Medical Horror on Stage

June 5, 2024

Weird Fictions Research Group cordially invites you to a penultimate event this semester! We will discuss the ways in which medicine and theater are correlated and how medical horror stories can thrive on stage. We will explore the universal nature of theater by analyzing the sources of fear in Starkid’s The Guy Who Didn’t Like Musicals as well.