Serdecznie zapraszamy na wykład dr Ludmiły Janion, “Męskość a neoliberalizm: heteroseks w czasach transformacji“, który odbędzie się w ramach 28. Festiwalu Nauki!

21 września, godz. 11:00
Kampus Centralny, Stara BUW, Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 112
wstęp wolny

3 OZN

Spotkanie zaprezentuje pierwsze ustalenia mojego projektu poświęconego hetero męskiej intymności w Polsce w czasach transformacji. Lata 1987–1999 to czas głębokich zmian społecznych i kulturowych – westernizacji kultury, wprowadzenia liberalnej demokracji i gospodarki rynkowej, destabilizacji struktury klasowej. Neoliberalizm kształtował nowe zasady społeczne, zgodnie z którymi każdy był odpowiedzialny za swój sukces finansowy i wygląd, za swoje życie seksualne i ostatecznie za swoje szczęście. Zmiany te doprowadziły do nowych sposobów rozumienia tego, co to znaczy być dobrą obywatelką lub pracowniczką, dobrym kolegą lub rodzicem. Należało ryzykować i inwestować. Nowym dogmatem stał się interes własny, a cechy takie jak elastyczność, przedsiębiorczość, niezależność i konkurencyjność stały się nowymi cnotami. W czasie naszego spotkania omówimy wpływ tych zmian na rozumienie heteroseksualności. Punktem wyjścia będzie ustalenie, jak w prasie dla mężczyzn hetero omawiano problemy seksualne. Co uważano za problem i jakie rozwiązania postulowano w późnym socjalizmie, a jakie we wczesnym kapitalizmie? Co zmiany w tej materii mówią o męskości i heteronormie? Czym magazyn Pan – „Polski Playboy” – różnił się od amerykańskiego Playboya? W czasie spotkania zastanowimy się także, jak badania prasy sprzed dekad mogą wzbogacić nasze dzisiejsze, późno kapitalistyczne i (post)feministyczne rozumienie heteroseksualności.

dr Ludmiła Janion – absolwentka nauczania angielskiego, filozofii oraz amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Podyplomowe Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzowała się z kulturoznawstwa na Wydziale „Artes Liberales” UW na podstawie rozprawy Odmienność płciowa w Polsce czasów transformacji: kulturoznawcza analiza dyskursu, napisanej pod opieką naukową prof. Agnieszki Graff.

Dr Janion prowadziła zajęcia dla studentów i studentek na Wydziale „Artes Liberales” UW, w Instytucie Slawistyki PAN, oraz na Gender Studies IBL. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, gdzie najchętniej uczy badań nad seksualnością oraz metodologii studiów kulturowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian kulturowo-społecznych lat 90. w Polsce i Europie, studiów nad seksualnością oraz teorii queer. Wyniki badań publikowała m.in. w „Sexualities”,  „Text and Performance Quarterly” oraz „Journal of Homosexuality”.  Jest członkinią zespołu QueerIt: Queer Theory in Transit.

News

Classes begin on October 2

September 28, 2024

The UW’s Central Office has just informed us that October 1, which was supposed to be a regular day of classes, is – after all – a day without them. This means that your first day of courses and lectures is Wednesday, October 2.

Year 2024/2025

ASC Inauguration and Graduation Ceremony 2024/2025

September 27, 2024

Join us for the upcoming Graduation and Inauguration Ceremony on October 4, 2024!

Year 2024/2025

1 Października: Pomiędzy Światami/ Between Worlds: Spotkanie autorskie i rozmowa z Ireną Klepfisz

September 26, 2024

Pracownia Gender/Sexuality przy OSA UW oraz Girls and Queers to the Front serdecznie zapraszają na spotkanie z Ireną Klepfisz, poetką, ikoną literatury lesbijskiej i żydowskiej, znaną jidiszystką. Rozmowę z okazji wydania tomu “Pomiędzy światami / Between Worlds”, pierwszego tak obszernego zbioru poezji i prozy Ireny Klepfisz, poprowadzą fanki, a jednocześnie badaczki i tłumaczki twórczości Klepfisz: Justyna Bilik, Małgorzatą Sikora-Tarnowska i Karolina Krasuska. Porozmawiamy między innymi o wielojęzyczności, splątanej tożsamości i roli poezji we współczesnym doświadczeniu marginalizacji i uciszenia. Moderatorką spotkania będzie Aleksandra Kamińska.

Year 2024/2025

28 Festiwal Nauki: Wszyscy na kozetkę? Kultura terapii i jej krytycy

September 21, 2024

Dyskurs terapeutyczny wydaje się być horyzontem współczesnej kultury – nieustannie namawia się nas do podjęcia „pracy nad sobą” i „samorozwoju”, koniecznie pod okiem eksperta- terapeuty. W psychologii szukamy wyjaśnień zjawisk społecznych i politycznych. Proponuję krytyczny namysł nad tym zjawiskiem. Jakie są historyczne źródła kultury terapeutycznej? I jak rozumieć jej związek z kulturą późnego kapitalizmu? Przyjrzymy się narodzinom i ekspansji psychologii w kulturze zachodniej (zwłaszcza amerykańskiej) i poznamy dwie rywalizujące ze sobą orientacje polityczne w krytyce kultury terapeutycznej – lewicową i konserwatywną.

Year 2024/2025

28 Festiwal Nauki: México y Polonia: 95 años de relaciones diplomáticas

September 21, 2024

The lecture marks the 95th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Mexico and Poland (February 26, 1928). The lecture examines the collective perceptions that the two countries had of each other at the time, suggesting that the painters Frida Kahlo and Tamara Łempicka embody these collective imaginaries. These two painters provide an opportunity to reflect on the diplomatic relationship between these two republics. The conference also highlights other elements that give content to the bilateral relationship between the republics of Mexico and Poland.