Pracownia Badań nad Przywództwem zaprasza na spotkanie

W stolicy światowej polityki: warsztat pracy polskiego dyplomaty w Waszyngtonie

Dr Justyna Bartkiewicz-Godlewska
(Uniwersytet Warszawski)

Czwartek, 29 Lutego, 2024
13:15 – 14:45

3 OZN

Gdzie?

Dobra 55, sala 3.017

Co?

Dr Justyna Bartkiewicz-Godlewska – naukowczyni i dyplomatka, zaprowadzi nas za kulisy waszyngtońskiej polityki aby opowiedzieć o tym jak zewnętrzni interesariusze starają się wpłynąć na kształt amerykańskiej polityki. Pani doktor spędziła wiele lat na placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie, Berlinie, w OBWE i podzieli się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z tego wynikającymi. Opowie o jasnych i ciemnych stronach dyplomacji i trudach zmagań z Białym Domem, Kongresem, lobbystami a także biurokracją po obu stronach Atlantyku.

Kto?

Politolożka, amerykanistka, dyplomatka, absolwentka Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Klubu Rotary, Freie Universität w Berlinie oraz Biblioteki Huntingtona w Pasadenie, USA. Badania naukowe przeprowadziła w Stanach Zjednoczonych (George Washington University w Waszyngtonie). W 2012 r. obroniła pracę doktorską w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2007 r. pracownik administracji państwowej – MON i MSZ. Absolwentka programu ONZ ds. Rozbrojenia (2007). W latach 2009-2010 – asystentka prof. Adama D. Rotfelda podczas prac w tzw. „Grupie Mędrców” doradzającej Sekretarzowi Generalnemu NATO w przygotowaniu nowej koncepcji strategicznej NATO 2010. W latach 2015-2017 pełniła funkcję polskiego łącznika ds. polityki bezpieczeństwa w MSZ RFN w związku z przewodnictwem Niemiec w OBWE (2016). Od 2021 r. wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w polskich placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie i Berlinie. Autorka monografii Amerykańskie Przeznaczenie. Rola Frontier i Manifest Destiny w polityce zagranicznej USA 1898-1921 (Neriton, 2019).

News

Classes begin on October 2

September 28, 2024

The UW’s Central Office has just informed us that October 1, which was supposed to be a regular day of classes, is – after all – a day without them. This means that your first day of courses and lectures is Wednesday, October 2.

Year 2024/2025

ASC Inauguration and Graduation Ceremony 2024/2025

September 27, 2024

Join us for the upcoming Graduation and Inauguration Ceremony on October 4, 2024!

Year 2024/2025

1 Października: Pomiędzy Światami/ Between Worlds: Spotkanie autorskie i rozmowa z Ireną Klepfisz

September 26, 2024

Pracownia Gender/Sexuality przy OSA UW oraz Girls and Queers to the Front serdecznie zapraszają na spotkanie z Ireną Klepfisz, poetką, ikoną literatury lesbijskiej i żydowskiej, znaną jidiszystką. Rozmowę z okazji wydania tomu “Pomiędzy światami / Between Worlds”, pierwszego tak obszernego zbioru poezji i prozy Ireny Klepfisz, poprowadzą fanki, a jednocześnie badaczki i tłumaczki twórczości Klepfisz: Justyna Bilik, Małgorzatą Sikora-Tarnowska i Karolina Krasuska. Porozmawiamy między innymi o wielojęzyczności, splątanej tożsamości i roli poezji we współczesnym doświadczeniu marginalizacji i uciszenia. Moderatorką spotkania będzie Aleksandra Kamińska.

Year 2024/2025

28 Festiwal Nauki: Wszyscy na kozetkę? Kultura terapii i jej krytycy

September 21, 2024

Dyskurs terapeutyczny wydaje się być horyzontem współczesnej kultury – nieustannie namawia się nas do podjęcia „pracy nad sobą” i „samorozwoju”, koniecznie pod okiem eksperta- terapeuty. W psychologii szukamy wyjaśnień zjawisk społecznych i politycznych. Proponuję krytyczny namysł nad tym zjawiskiem. Jakie są historyczne źródła kultury terapeutycznej? I jak rozumieć jej związek z kulturą późnego kapitalizmu? Przyjrzymy się narodzinom i ekspansji psychologii w kulturze zachodniej (zwłaszcza amerykańskiej) i poznamy dwie rywalizujące ze sobą orientacje polityczne w krytyce kultury terapeutycznej – lewicową i konserwatywną.

Year 2024/2025

28 Festiwal Nauki: México y Polonia: 95 años de relaciones diplomáticas

September 21, 2024

The lecture marks the 95th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Mexico and Poland (February 26, 1928). The lecture examines the collective perceptions that the two countries had of each other at the time, suggesting that the painters Frida Kahlo and Tamara Łempicka embody these collective imaginaries. These two painters provide an opportunity to reflect on the diplomatic relationship between these two republics. The conference also highlights other elements that give content to the bilateral relationship between the republics of Mexico and Poland.