Pracownia Badań nad Przywództwem zaprasza na spotkanie

W stolicy światowej polityki: warsztat pracy polskiego dyplomaty w Waszyngtonie

Dr Justyna Bartkiewicz-Godlewska
(Uniwersytet Warszawski)

Czwartek, 29 Lutego, 2024

3 OZN

Gdzie?

Dobra 55, sala 3.017

Co?

Dr Justyna Bartkiewicz-Godlewska – naukowczyni i dyplomatka, zaprowadzi nas za kulisy waszyngtońskiej polityki aby opowiedzieć o tym jak zewnętrzni interesariusze starają się wpłynąć na kształt amerykańskiej polityki. Pani doktor spędziła wiele lat na placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie, Berlinie, w OBWE i podzieli się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z tego wynikającymi. Opowie o jasnych i ciemnych stronach dyplomacji i trudach zmagań z Białym Domem, Kongresem, lobbystami a także biurokracją po obu stronach Atlantyku.

Kto?

Politolożka, amerykanistka, dyplomatka, absolwentka Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Klubu Rotary, Freie Universität w Berlinie oraz Biblioteki Huntingtona w Pasadenie, USA. Badania naukowe przeprowadziła w Stanach Zjednoczonych (George Washington University w Waszyngtonie). W 2012 r. obroniła pracę doktorską w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2007 r. pracownik administracji państwowej – MON i MSZ. Absolwentka programu ONZ ds. Rozbrojenia (2007). W latach 2009-2010 – asystentka prof. Adama D. Rotfelda podczas prac w tzw. „Grupie Mędrców” doradzającej Sekretarzowi Generalnemu NATO w przygotowaniu nowej koncepcji strategicznej NATO 2010. W latach 2015-2017 pełniła funkcję polskiego łącznika ds. polityki bezpieczeństwa w MSZ RFN w związku z przewodnictwem Niemiec w OBWE (2016). Od 2021 r. wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w polskich placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie i Berlinie. Autorka monografii Amerykańskie Przeznaczenie. Rola Frontier i Manifest Destiny w polityce zagranicznej USA 1898-1921 (Neriton, 2019).

Three NCN Sonata grants for ASC scholars

May 26, 2024

Three ASC scholars – Dr. Jędrzej Burszta, Dr. Ludmiła Janion and Dr. Joanna Mąkowska were awarded scientific grants in the Sonata 19 competition organized by the National Science Center (NCN)

May 24: “Girl You Ate (Literally)”. MEATing with Chelsea G. Summers

May 24, 2024

We are pleased to invite you to a “MEATing” with the author of “A Certain Hunger,” Chelsea G. Summers, at the ASC! Hosted by students participating in the Food Matters course, the MEATing will be an opportunity to discuss a work of entertaining if gory fiction described by a NYT reviewer as “One of the most uniquely fun and campily gory books in my recent memory.” If you enjoy aproblematic protagonist, a satire on foodie culture, and detailed accounts of procuring andcooking human meat, then this is a session for you!

May 23: The Role of Different Media in Transgender Life Narratives: The Case of Kate Bornstein

May 23, 2024

We are pleased to invite you to the final lecture of the American Studies Colloquium Series in the 2023/2024 Spring semester! We are joined by Eveline Kilian, who will talk about Kate Bornstein – an American transgender activist, performer and writer.

May 20-21: Steven Conn at The University of Warsaw

May 20, 2024

The American Studies Center and the Faculty of History are pleased to invite you to two lectures by Prof. Steven Conn! Prof. Conn will deliver a lecture titled Urban History and the Question of Scale at the Department of History and a lecture titled Demystifying Rural America at the American Studies Center.

May 20: Becoming Something Else: Death and Disease in Video Games

May 20, 2024

Weird Fictions Research Group invites you to a talk on “Becoming Something Else: Death and Disease in Video Games” by CD Projekt Red’s Magdalena Zych (Senior Writer, Story Coordinator) and Karolina Niewęgłowska (Associate Director of Player Experience and Safety.)