Zapraszamy na wykład członkini naszej grupy,
Katarzyny Bielickiej
(University of Warsaw)

Ze wszystkich istot nadprzyrodzonych najszkodliwszy.
Wilkołaki w słowiańskim folklorze

Wtorek, 13 kwietnia, 2020
17:30

This event will be held in Polish as a part of the Monsters ReVisited series organized by the Weird Fictions Research Group members and their invited guests.

You can get 2 OZN points for participating in this event.

Gdzie?

To wydarzenie odbędzie się online. Aby wziąć udział, kliknij na przycisk poniżej lub wklej ten link to przeglądarki i dołącz do spotkania w czasie rzeczywistym: https://us02web.zoom.us/j/89811427853.

O czym?

Kiedy myślimy o wilkołakach, przed oczyma stają nam istoty znane z horrorów, ofiary ugryzienia przemieniające się podczas pełni księżyca. Jednak zanim wersja tych stworzeń z filmów zawładnęły masową wyobraźnią, o wiele większą grozę siały wilkołaki przedstawiane w ludowych opowieściach – i to do tego stopnia, że w dziewiętnastowiecznej prasie pojawiają się doniesienia o ludziach, którzy naprawdę w nie uwierzyli.

W swojej prezentacji opowiem o wilkołakach w folklorze: będzie o zapisanych przez etnografów sposobach przemiany w nie i o odczynianiu takiej klątwy, o zaskakującym wydarzeniu związanym z masowymi przemianami przez urażoną wiedźmę, o podobieństwie ich do modnych obecnie upiorów i o obecności wilkołaków w religii pogańskiej, której pozostałości przetrwały nawet po wprowadzeniu chrześcijaństwa, w którym stworzenia te zostają oddane pod opiekę świętych. Przyjrzymy się także wpływowi tej wiary na codzienne życie: botanikowi, który próbował przekonać do nazywania „wilkołakami” niektórych roślin, żebrakom lub żartownisiom udającym wilkołaki, a nawet przypadkowi, gdy wiara w wilkołaki uratowała komuś życie.

Kto?

Katarzyna Bielicka jest studentką kolegium MISH. Pracowała przy „Projekcie upiór”, projekcie Biblioteki Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Discarding Images. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Oprócz folkloru interesuje się również science-fiction.

The 21st edition of the “Polityka” Scientific Awards

April 8, 2021

Applications for the competition are now open. Five young researchers might win scholarship of 15.000 PLN in the fields of humanities, science, social sciences, life sciences and technical sciences.

Dr. Franciszek Lyra
(1932 – 2021)

April 6, 2021

It is with great sadness that we have learned of the death of Dr. Franciszek Lyra, a longtime lecturer of the American Studies Center of the University of Warsaw.

Year 2020/2021

April 13: Ze wszystkich istot nadprzyrodzonych najszkodliwszy. Wilkołaki w słowiańskim folklorze

March 30, 2021

In this lecture, we will be looking at werewolves and their presence in Polish folklore. Katarzyna Bielicka will talk about the transformation process described by ethnographers, the effect of werewolves on pagan religions, and accidents when werewolves saved someone’s life.

Year 2020/2021

March 29: Customary Strangers: Double Mirroring of Otherness in Eastern-Western Vampire Narratives

March 29, 2021

The Vampire serves as a perfect embodiment of the Other of all sorts: racial, sexual, ethnic, gender and class. The main objective of this lecture is to provide a comparative description of Vampire Narratives as collective fantasies about the radical otherness.

April 15: The Heartland: Myth and History

March 28, 2021

The American heartland refers to a quintessentially all-American place: white, buffered, bunkered, isolationist, exceptionalist, and local. In this lecture, Kristin Hoganson will take the history of a seemingly local place in a seemingly local time to turn the myth of the American heartland inside out.