Zapraszamy na wykład członkini naszej grupy,
Katarzyny Bielickiej
(University of Warsaw)

Ze wszystkich istot nadprzyrodzonych najszkodliwszy.
Wilkołaki w słowiańskim folklorze

Wtorek, 13 kwietnia, 2021
17:30

This event will be held in Polish as a part of the Monsters ReVisited series organized by the Weird Fictions Research Group members and their invited guests.

You can get 2 OZN points for participating in this event.

Gdzie?

To wydarzenie odbędzie się online. Aby wziąć udział, kliknij na przycisk poniżej lub wklej ten link to przeglądarki i dołącz do spotkania w czasie rzeczywistym: https://us02web.zoom.us/j/89811427853.

O czym?

Kiedy myślimy o wilkołakach, przed oczyma stają nam istoty znane z horrorów, ofiary ugryzienia przemieniające się podczas pełni księżyca. Jednak zanim wersja tych stworzeń z filmów zawładnęły masową wyobraźnią, o wiele większą grozę siały wilkołaki przedstawiane w ludowych opowieściach – i to do tego stopnia, że w dziewiętnastowiecznej prasie pojawiają się doniesienia o ludziach, którzy naprawdę w nie uwierzyli.

W swojej prezentacji opowiem o wilkołakach w folklorze: będzie o zapisanych przez etnografów sposobach przemiany w nie i o odczynianiu takiej klątwy, o zaskakującym wydarzeniu związanym z masowymi przemianami przez urażoną wiedźmę, o podobieństwie ich do modnych obecnie upiorów i o obecności wilkołaków w religii pogańskiej, której pozostałości przetrwały nawet po wprowadzeniu chrześcijaństwa, w którym stworzenia te zostają oddane pod opiekę świętych. Przyjrzymy się także wpływowi tej wiary na codzienne życie: botanikowi, który próbował przekonać do nazywania „wilkołakami” niektórych roślin, żebrakom lub żartownisiom udającym wilkołaki, a nawet przypadkowi, gdy wiara w wilkołaki uratowała komuś życie.

Kto?

Katarzyna Bielicka jest studentką kolegium MISH. Pracowała przy „Projekcie upiór”, projekcie Biblioteki Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Discarding Images. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Oprócz folkloru interesuje się również science-fiction.

Year 2022/2023

December 6: Witches in American Popular Music: Introduction + Discussion

November 23, 2022

Rebellious and powerful, witches penetrate the social spaces and popular culture. In her introduction, Joanna Kaniewska will map the presence of witches in American music. Later, she will invite all the participants to discuss the “music witches,” their common traits and associations.

Year 2022/2023

ASC Thanksgiving Dinner

November 18, 2022

We’re happy to invite all students, faculty and staff to join our traditional Thanksgiving Potluck Dinner!

November 17: Imagining Sex Between White Men: Slash Fan Fiction and the Racial Politics of Feminist Fantasy

November 10, 2022

In this talk, Alexis Lothian discusses slash fan fiction by examining the ways that dynamics of racialization can be critically engaged on and through the bodies of white male protagonists, and whether a speculative erotics of white masculinity might have something to contribute to a feminism committed to antiracist politics.

The ASC’s New Americanist will be published with Edinburgh University Press

October 28, 2022

Starting from Spring 2023, the ASC’s New Americanist will be published with Edinburgh University Press in cooperation with the University of Warsaw.

October 27: The Shapes of Apocalyptic Time: Decolonising Eco-Eschatology

October 20, 2022

On the contrary to contemporary ecological discourses, rooted in linear temporality derived from Christian eschatology, this presentation offers to see eco-eschatological time as a spiral and as a non-contemporaneous totality, which can help us devise more accurate strategy for decolonial environmental politics.