For the first time in its history, the American Studies Center will have a Deputy Director – a position that has been taken up by Professor Paweł Frelik. He has been nominated by Professor Tomasz Basiuk, the Director of the Institute of the Americas and Europe, at the request of the ASC Director, Grzegorz Kosc.

Congratulations to Professor Paweł Frelik!

April 26-27: Status Quo/Status Queer

February 27, 2024

The aim of the conference is to create an opportunity for MA and BA students at the American Studies Center and Institute of Applied Social Sciences to present their research projects and facilitate an exchange of inspiring ideas.

Year 2023/2024

29 Lutego: W stolicy światowej polityki. Warsztat pracy polskiego dyplomaty w Waszyngtonie

February 27, 2024

Pracownia Badań nad Przywództwem zaprasza na spotkanie z dr Justyną Bartkiewicz-Godlewską. Na spotkaniu dowiemy się jak zewnętrzni interesariusze starają się wpłynąć na kształt amerykańskiej polityki.

February 28: The (Im)perfect Body: Body Horror in the Magnus Archives

February 27, 2024

Duing this talk we will listen to few episodes of The Magnus Archives and then discuss how Body Horror operates through sound and narrative.

Year 2023/2024

26 Lutego: Postfeminizm, Bimbo Feminizm i Film ,,Barbie”. O Feministycznych Praktykach w Erze Neoliberalizmu Kulturowego

February 22, 2024

Drogie Osoby Studenckie! Zapraszamy na kolejne wydarzenie Sekcji Studenckiej Pracowni Gender/Sexuality! Na najbliższym spotkaniu przyjrzymy się różnym rodzajom praktyk feministycznych we współczesnej erze neoliberlizmu kulturowego.

February 19, 2024

University of Warsaw is currently offering trial access to the DeGruyter Database, with access to original sources, text collections, reference works, and bibliographies.