On March 5, 2020, at the Kazimierz Palace, the Executive Director of the US-Polish Fulbright Commission Justyna Janiszewska and Professor Maciej Duszczyk, the UW Vice-Rector for Research and International Relations, signed an agreement establishing the Fulbright Distinguished Chair in Humanities and Social Sciences at the American Studies Center. Among the guests present were Professor Tomasz Basiuk, the Director of the Institute of the Americas and Europe, the ASC Director Grzegorz Kosc, Paulina Kubylis, the Fulbright Senior program officer, and Anna Sadecka of the UW International Office. The Chair will be reserved for preeminent American Studies scholars with an outstanding publication record in their fields. The first professor visiting the ASC under the program will come to Warsaw in the fall of 2021.

It was also an event during which an analogous agreement was signed, establishing the Distinguished Chair in East European and Eurasian Studies at the Center for East European Studies, whose representatives were also present.

Here are the details of the Fulbright position at the ASC:

ASC Library

ASC Library receives a donation of science fiction scholarship

July 6, 2020

In Summer 2019, the American Studies Library received a large donation of science fiction books, both fiction and critical studies, from Prof. Joan Gordon. The books are being cataloged to become available to students and faculty within the next few months.

NEW! Readings on American Race Relations

July 3, 2020

Since, as Americanists, we first of all see ourselves as educators committed to raising awareness of the complexity of the United States, including its racial legacies, the ASC faculty compiled a comprehensive set of resources on American race relations, which you can now find in the new “Resources” tab.

Program minigrantów dla międzyuczelnianych zespołów naukowych w ramach partnerstw strategicznych

June 30, 2020

Międzyuczelniane zespoły badaczy z UW oraz innych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogą ubiegać się o minigranty na inicjatywy naukowe w ramach obszaru flagowego nr 2 (Flagship 2) „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”, w tym te, które uwzględniają kwestie związane z COVID-19.

Pismo uczelni, numer letni

June 29, 2020

Ukazał się najnowszy, letni numer pisma „UW”, który jest nietypowy z wielu względów. Otwiera go wiadomość o wynikach wyborów rektorskich, w środku jest specjalny dział, dotyczący uniwersytetu w czasie epidemii, a sam magazyn przenosi się w dużej mierze do sieci.

Sprawozdanie rektora UW z działalności uczelni w 2019 r.

June 25, 2020

24 czerwca, podczas posiedzenia online, ostatniego przed wakacjami, Senat przyjął „Sprawozdanie rektora Uniwersytetu Warszawskiego z działalności uczelni w 2019 roku”. W sprawozdaniu znajdują się informacje na temat wszystkich najważniejszych aspektów działalności UW w ubiegłym roku.