We are pleased to announce a guest talk by
Jamie Loda
(U.S. Embassy in Warsaw)

Work & Travel Program

Thursday, November 14, 2019
at 4:00pm

Where?

American Studies Center, room 317,
al. Niepodległości 22, Warsaw.

What?

The American consul will visit American Studies Center to talk about pros and cons of work and travel program. Our special guest will explain its rules, duration and requirements. Work and travel program allows students to take up summer jobs in the United States in hotels, national or amusement parks, as well as at the summer camps and thus improve their English, gain signifacant working experience and earn money on travels! After done with their contracts, students can travel within the US for up to 30 days, visit Grand Canyon, New York or Hawaii! The program gives them one in a lifetime opportunity to experience an amazing adventure, meet with people from different cultures and challange themselves in new situations.

There will be chance to ask questions and even sing up for the program!

ASC Library

ASC Library receives a donation of science fiction scholarship

July 6, 2020

In Summer 2019, the American Studies Library received a large donation of science fiction books, both fiction and critical studies, from Prof. Joan Gordon. The books are being cataloged to become available to students and faculty within the next few months.

NEW! Readings on American Race Relations

July 3, 2020

Since, as Americanists, we first of all see ourselves as educators committed to raising awareness of the complexity of the United States, including its racial legacies, the ASC faculty compiled a comprehensive set of resources on American race relations, which you can now find in the new “Resources” tab.

Program minigrantów dla międzyuczelnianych zespołów naukowych w ramach partnerstw strategicznych

June 30, 2020

Międzyuczelniane zespoły badaczy z UW oraz innych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogą ubiegać się o minigranty na inicjatywy naukowe w ramach obszaru flagowego nr 2 (Flagship 2) „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”, w tym te, które uwzględniają kwestie związane z COVID-19.

Pismo uczelni, numer letni

June 29, 2020

Ukazał się najnowszy, letni numer pisma „UW”, który jest nietypowy z wielu względów. Otwiera go wiadomość o wynikach wyborów rektorskich, w środku jest specjalny dział, dotyczący uniwersytetu w czasie epidemii, a sam magazyn przenosi się w dużej mierze do sieci.

Sprawozdanie rektora UW z działalności uczelni w 2019 r.

June 25, 2020

24 czerwca, podczas posiedzenia online, ostatniego przed wakacjami, Senat przyjął „Sprawozdanie rektora Uniwersytetu Warszawskiego z działalności uczelni w 2019 roku”. W sprawozdaniu znajdują się informacje na temat wszystkich najważniejszych aspektów działalności UW w ubiegłym roku.